Adıyaman Tütünü ve tütün üreticileri

Adıyaman Tütünü ve tütün üreticileri

Adıyaman Tütünü ve tütün üreticileri,  yıllarını tütüne vermiş tütüncüler.

Her meslekte olduğu gibi tütünde babadan oğla geçen bir iş gibi görülmektedir Adıyaman da. Adıyaman da geçimini tütünle yapan yüzlerce aile var.

Tütüncü olmak Adıyaman tütünü yetiştirmek ve satışını yapmak belkide en zor mesleklerden bir tanesi tütüncü olmak çok zahmetli bir iş ve geliri çok düşük bir iş geliri bir yana o tütünü peşin paraya çevirmek ve evde ekmek bekleyenlere ekmek götürmek tütünü satarak dünyanın en zor işlerinden bir tanesidir.

Tütün fidelerini yetiştirmek sonra tütün fidelerini tek tek alıp tarlada tekrar ekmek ektikten kısa bir süre sonra sulama işlemi başlar. sulama işlemi ile birlikte tütünün içinde yabancı otlar belirginleşir ve oda bir dert.

Tütünü kazma ile veya ilaçlama sitemi ile yabancı otlardan arındırmak. Derken tütün yavaş yavaş kendini tarlada göstermeye başlar Tütün kendi halinde gelişmeye devam ederken bize de seyretmek düşmüyor. ;

Tabiki. Her fidan ile tek tek ilgi istiyor. gübreleme işlemleri bozulmasın diye çeşitli zirai ilaçlamalar. ve daha iyi verim versin diye doğal gübreleme yöntemleri.

Yaprakların daha belirgin daha kalın ve büyük olması için her bir dalla tek tek ilgileneceksin ve hepsini bıçakla veya makasla çiçeklerini atacaksın ki yapraklar güç kazansın. derken Tütün toplama sezonu geldi çattı ve tütün toplama işlemi yaklaşık 1 ay sürmektedir.

Yapraklarını dalından güzelce bozulmayacak kırılmayacak şekilde toplayip eve getiriyorsun daha sonra tek tek ipe geçirip güneşe koyacaksın koruması için. Koruma işlemi bittikten sonra bu sefer toplama işlemi başlıyor ambarda depolama en zor işlerden bir tanesi.

ve böyle devam eder Allah yardım etsin tütüncü kardeşlerimizi….

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir