Adıyaman’da Tütün Hasadı Başladı

Adıyaman’da Tütün Hasadı Başladı

Adıyaman’da Tütün Hasadı Başladı, Adıyaman’lı çiftçinin önemli geçim kaynaklarından olan tütünün hasadı başladı. Çiftçileri tütün hasadı telaşı sardı.

Tütün Adıyaman’ın en önemli geçim kaynaklarından biri. Yıllardır bir çok aile geçimini tütün ile sağlıyor. Adıyaman Tütünü ülkemizde en sevilen tütünlerden biri.

Sabahın erken saatlerinde tarlalara giden çiftçiler tütünleri toplayıp traktörler ile evlerine götürüyorlar. Daha sonra topladıkları tütünleri özel bir şiş ile ipe diziyorlar. İpe dizilen tütünler kuruması için iskelelere asılıyor. Belirli bir süre güneş önünde duran tütünler kıyıma uygun hale geliyor.

Çelikhan Ziraat Odası Genel Sekreteri Mehmet Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tütün hasadı döneminde olduklarını belirtti.

Adıyaman’da Tütün Hasadı Başladı, Mayısta dikimine başlanan tütünün kısa süre önce hasadına başlandığını ifade eden Kaya, “Geçen yıl rekolte düşüktü, yaklaşık yüzde 50 kaybımız olmuştu. Bu yıl rekoltenin yüzde 85-90 oranında artmasını bekliyoruz. Bu yıl 20 bin dönüm arazide ekimi yapılan tütünden yaklaşık 30 bin ton verim hedefliyoruz. İnşallah bereketli bir hasat dönemi olur. “

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir