Adıyaman’da tütün üreticileri Ulusal Kanal’dan torba yasaya tepki gösterdi

Adıyaman’da tütün üreticileri Ulusal Kanal’dan torba yasaya tepki gösterdi, Torba yasaya eklenen ve tütün üreticilerine hapis cezası öngören maddeler Adıyaman’da tepki çekti. Ulusal Kanal üreticilere mikrofon uzattı.

Meclise sunulan Torba Yasada bulunan kıyılmış tütün ile ilgili maddeye Adıyamanlı tütün işçilerinden tepki geldi.

Ulusal Kanal Adıyaman’dan canlı yayında tütün işçilerinin sorunlarını Türkiye’ye duyurdu. Ulusal Kanal muhabiri Ekrem Demir, Adıyaman’da tütün üreticileriyle konuştu.

Tütün Üreticileri Platformu Sözcüsü avukat Abdurrahman Tutdere, çiftçilere ceza tehtidi getirildiğini söyledi. Torba Yasa’nın içine Adıyaman tütünüyle ilgili maddenin eklenmesiyle kentte endişe yaşandığını dile getiren Tutdere, üreticilerin ayaklandığını söyledi. Adıyaman için tütünün herşey olduğunu söyleyen Tutdere sözlerine şöyle devam etti:

Adıyaman tarım kenti. Yüzyıllardan beri üretilen, piyasaya çıkan sarmalık kıyılmış tütünün torba kanuna eklenen bir madde ile yasakanması ve bu tütüne 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezasının öngörülmesi tarihte görüşmemiş birşeydir. Onaltıncı yüzyıldan bugüne kadar hiçbir zaman tütün için bu kadar ağır cezayi müeyyideler öngören bir kanun çıkmamıştır. Bu yasal düzenlemede hapisin öngörülmüş olması, üreticide, esnafta, halkın bütün kesimlerinde ciddi anlamda tepkiye yol açtı.

Bu sabah Muhtarlar Derneği ve Ziraat Odaları öncülüğünde Adıyaman Tütün Üreticileri Platformu desteğiyle basın açıklaması gerçekleştirdik. Halk, şu anda yetkililerden açıklama yapılmasını bekliyor. Halkın tek bir talebi var; sarmalık kıyılmış tütünün önündeki bütün engeller kaldırılsın ve bu tütün yasal bir statüye kavuşsun. Yüzlerce yıllık geçmişi olan, bu toprakların tek gelit kapısı olan bu ürünün yasaklanıp dışardan tütün ithal edilmesi kabul edilemez. Bu yasanın bu halde geçmesi Adıyaman’ın karanlığa gömülmesi demektir.

‘ÇİFTÇİ TÜTÜNÜ VERGİSİYLE SATSIN’

CHP Adıyaman İl Genel Meclisi Üyesi Mahmut Nedim Evli de “Adıyaman halkının ekmeği elinden alınıyor” diyerek torba yasaya tepki gösterdi. İlgili maddenin torba yasadan çıkarılmasını umduklarını söyleyen Evli, “Bu insanların tepkisi dinmez, Adıyaman’ın geleceği karartılıyor” dedi. 200 bin’e yakın kişinin doğrudan tarladan gelir sağladığını belirten Evli, çiftçinin ürettiğini vergisiyle satacağını ve vergi düzenlemesi getirilmesi gerektiğini belirtti.

ÇÖZÜM: ÜRETİM EKONOMİSİ

Vatan Partisi Kardeşlik Bürosu Yöneticisi ve MKK Üyesi Arif Doğan da yasa teklifine sert tepki gösterdi.

Bu değişikliğin uluslararası sigara tekellerine yarayacağını belirten Doğan, “sigara tekelleri Adıyaman tütününün yasaklanmasının yegane sebebidir” dedi.

Arif Doğan sözlerine şöyle devam etti:

Adıyaman’da üretimi hapsetme politikası çok yanlıştır. Adıyamanlının başka bir geliri yok. Türkiye üretim ekonomisine derhal geçmelidir. Hangi ilde olursa olsun çiftçilerimizin üretim alanını genişletmek lazım. Adıyaman halkıyla birlikte mücadele edeceğiz. Bu maddelerin torba yasadan derhal çıkarılması lazım. Adıyaman’daki yurttaşların ekmeğiyle oynamaya kimsenin hakkı yoktur. Adıyamanlı çiftçiler ‘bu yasa görüşülmeye başlandığından beri yatamaz olduk’ diyorlar. Adıyaman’ın kararlı bir duruşu var. Buna kimse dayanamaz. Bence bu yasa iptal edilecektir.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir