Çelikhan tütünü

Çelikhan Tütünü Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Çok eski yıllara dayanan tütün yetiştiriciliği, dünyanın hemen her yerinde farklı kalitelerde gerçekleştirilse de Adıyaman tütünü kalitesi ile şüphesiz ön plandadır. Üretim alanı çeşitlilik gösterse dahi uygun arazi koşulları ve iklim kalitede en belirleyici unsurdur.

Tütün kullanım alanı geniş bir bitki olmakla beraber en fazla tüketim içilebilir forma getirilmesi ile sağlanmaktadır. Amerika kıtasından Avrupa kıtasına ve deniz ticareti başta olmak üzere farklı ticari yollarla tüm dünyaya yayılan ve içilebilir tüketiminin keyif verici özelliği sayesinde insanların beğenisini kazanan tütün; dünya ekonomisinde de hatırı sayılır bir paya sahiptir.

Bununla birlikte her ne kadar popüler markalar ve dile pelesenk olmuş tütün üretim yerleri bulunsa da ülkemizde Adıyaman tütünü ulaşılabilirlik, doğallık, kalite ve fiyat avantajları ile tüketici tarafından değer görmektedir.

Adıyaman tütünü çelikhan Tütünü almadan bizimle iletişime geçerseniz  en iyi tütünü alacaksınız 0542 542 74 84

Senelik olarak yetiştirilen ve bir kültür bitkisi olan tütün için arazi ve iklim koşulları, verimlilik açısından ön koşuldur. Patlıcangiller ailesine ait bitki, senan elik olarak yetişir ve yaprakları toplanarak kullanıma hazır hale getirilir. Özel bir kokuya ve acı bir tada sahip bitki, yaz aylarında pembe ve beyaz çiçek açar. Tütünün kalitesini belirleyen en temel özellik ise rahat içimdir. Acı bir tat bırakmaksızın içilen tütünler, tokluk hissi vermeleri ile de tüketicinin tercih sırasında en başta yer almaktadır. Adıyaman tütünü, tercih sebebi bu özellikleri sayesinde farklı tütün kalitelerinin önünde tüketici ile buluşmaktadır. En çok sigara, puro ve pipo yapımında kullanılan tütün yaprakları, hasatı ve kurutulup kıyılması aşamalarında uhreviyatlarını  kaybetmeden işlenen tütünler, ülke içi ve çevre ülkelerce piyasa oluşturmaktadır.

Alternatif Kullanım Alanları

Tütün her ne kadar keyif verici madde olarak kullanımı yaygın bir bitki olsa da, içeriğinde ki yağ oranı sebebi ile sabun ve boya üretiminde de kullanılmaktadır. İçerisinde zararlı madde barındırmayan bu yağlar, tütünün alternatif kullanımında ön sırada yer almaktadır. Ülkemizin birçok yerinde, Tekel  sınırlandırması ile ekimi yapılan tütün için Adıyaman tütünü fazlaca ilgi gören tütündür. Kıyım oranı, sertlik, koku derecesi, yakarlık ve renk gibi kriterlerde kalite seviyeleri belirlenen tütünlerin en yüksek kaliteye sahip olanları Adıyaman ve Çelikhan bölgesinde yetiştirilenlerden elde edilmektedir.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir