Kuru tütünü nemlendirmek

Kuru tütünü nemlendirmek Adıyaman tütünü nemlendirmek Nasıl nemlendirilmeli bizimle iletişime geçiniz…

Kuru tütünü nemlendirmek, Web Sitemizden Adıyaman tütünü veya Çelikhan tütünü siparişi verdiniz. Siparişiniz elinize geçti.

Tütün nasıl kurutulur gibi aşamaları geçtiniz yaz aylarında ise tütününüzü sıcak havalardan dolayı kurudu ve içimi biraz sertleşti.

Bu aşamada ne yapmanız lazım? Kuru tütünü nemlendirmek nasıl yapılır?

Aldığınız tütün halı hazırda kurutulmuş olarak geliyor size biraz nemli olması tütünün doğranmasından kaynaklı olarak az nemli olur ve ilk işlem esnasında tütün nemi alınmalıdır. Fakat yazın kuru ve sıcak havasından dolayı içindeki bütün nemi kaybeder. Ve tütünün içimi ve tadı değişir. Bu aşamada kuru tütünü nemlendirerek eski haline döndürebilirsiniz.

  1. Aşama tütün nemli mi kurumu Testi

Avucunuzun içine bir avuç kadar tütün alırsınız ve yumruk yapacak şekilde sıkarsınız en az 5 saniye kadar sıkmış halde yumruğunuzu gevşetmeyin. Daha sonra avucunuzu açın eğer tütün kendiniz toparlıyorsa kıvamdadır. Eğer kırılıyor ve tozlanmaya başlıyorsa kurudur. Eğer sıktığınız gibi kalıyor ise çok nemlidir.

  1. Tütünün nemli mi kuru mu olması önemlidir. Her halde Adıyaman tütünü nemli olması çok kötü bir durumdur. İçimi zevkini ve tadını düşünmeden direk aldığınızda nemli tütünü kurutmanız gerekir. Bu işlem için yapmanız gerekenleri okumak için tıklayınız
  1. Eğer tütünüz kuru ise ve bu tütünü nemlendirmek için nemden bahsettiğimize göre direk tütünü su ile buluşturmamız lazım bunun için yapmanız gereken aşamalardan ilki cam sil fısfıs dediğimiz bir aparat ile tütünün üstüne su sıkmanız ve püskürtmeniz lazım. Tabi ki belli noktaya çok fazla su serpmeyin iyice nemlendirin ve tütünü karıştırarak bu işlemi yapın ve gazetenin üstüne 1 gün boyunca bırakın ve kâğıdın fazla nemi emmesini bekleyin ve 1 gün sonra tütün saklama kabına koyunuz.
  1. Diğer bir işlem ise tütün saklama kabına kabuklu meyvelerden, asma yaprağı, salatalık saklama kabı koyun ve 1 veya 2 gün bekleyin eğer tüm salatalık koyduğunuzda ise biraz dikkat etmeniz lazım çünkü salata içindeki su oranı fazladır ve değdiği yüzeye çok miktarda su bırakır bundan dolayı değdiği alanı değiştirip karıştırmanız lazım olacaktır. Yoksa aynı alanı çok nemlendirdiğinden bozabilir
  1. Bu işlemleri yaptığınızda tütün saklama kabında kapalı olarak tutun ve güneş görmeyecek şekilde saklamanız lazım ve bu şekilde çok en az 6 ay kadar saklayabilirsiniz

  1. Diğer bir husus ise size tavsiyemiz ise aldığınız tütünü azar azar en az 1 kg alarak sipariş vermeniz hem size hem de tütüne zarar vermez bu şekilde mağdur olmazsınız.

Merkez : Adıyaman-Çelikhan-Kahta
Şehir : Adıyaman
Telefon : 0 542 542 7484
facebook :

https://www.facebook.com/AdiyamanTutunculuk

https://tr.pinterest.com/ihparlak

https://www.linkedin.com/in/ihsan-parlak-40b65364/

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir