YILIN İLK TÜTÜN FİDESİ TOPRAKLA BULUŞTU

Yılın ilk tütün fidesi dikimi Muş merkeze bağlı Harman Köyü´nde, Türkiye Tütün Üretim ve Pazarlama Kooperatifleri Birliği Genel Başkanı Şeyhmus Solgun´un katılımıyla yapıldı.

Türkiye Tütün Üretim ve Pazarlama Kooperatifleri Birliği Genel Başkanı Şeyhmus Solgun, Muş İl merkeze bağlı Harman Köyü´nde tütün üreticileriyle birlikte 2017 yılının ilk tütün ekimi yaptılar. Harman Köyü´nde tarlada tütün ekimi yapan çiftçilerle bir araya gelerek, tütün fidelerini toprakla buluşturan Solgun, 2017 yılının ilk tütün ekiminin ilimizdeki tütün üreticilerine ve ülkedeki diğer tütün üreticilerine hayırlı olması temennisinde bulundu.Yıllardır tütün üreticileriyle birlikte anlamlı ve başarılı çalışmalara imza attıklarını ifade eden Solgun, şunları söyledi: Yılın ilk tohum fidesini Muş Harman Köyü´nde ektik. Ülkemizin tüm üreticilerine hayırlı olmasını diliyoruz. Bol kazançlı bir yıl diliyoruz. Geçen yıl tütünde ciddi bir rağbet görüldü, ciddi bir alıcı firmalar ortaya çıktı.

Bu da bizim Muş´ta yaptığımız çalıştay sayesinde ülkemizde tütün altın oldu diyebilirim. Bu senede inşallah daha iyi olacak. Birkaç tane firmayı daha ülkemize kazandırmayı düşünüyoruz. Ülkemizin kazanması için elimizden gelen tüm çabaları göstereceğiz. İnşallah seneye Muş´taki tütünlerimizi kurutma fırınlarında yetiştireceğiz. Kurutma fırınlarında tütünlerimizi üreteceğiz daha fazla üreticimizin kazanması için Makine Kimya Endüstrisi Teknolojisinden ne gerekiyorsa temin edeceğiz. Mayıs ayın 16´sında birkaç ülkeyi daha gezeceğiz ve neler yapabiliriz üreticimize bunları değerlendireceğiz. Temennimiz, hedefimiz seneye bu tütünlerimizi kurutma fırınlarında kurutmamız için çalışmalar yürütüyoruz” dedi.

“Muş´un Ekonomisi Tütün Üzerineydi”

Muş´un ekonomisinin tütün üzerinde olduğunu hatırlatan Solgun, Muş ilinde üretilen tütünün çok kaliteli olduğunu belirtti. Solgun, açıklamasına şöyle devam etti: “İlimiz tütünü kaliteli bir tütün yıllar yılı Muş´un ekonomisi tütün üzerineydi.  Muş´un özellikle bu kıraç toprakta tütünü sulanabilen kesimin tütünleri çok kaliteli ve tek başına içilebilen özelliğe sahip olan tütünlerdir. Bu tütünlerimizin üretimine devam edeceğiz inşallah. Temennimiz ithalatı azaltmak, daha fazla ihracatçı olmak. Geçen sene tarımın 2. ihracatçı kalemi olduk. Bu sene birinci kalem olmayı planlıyoruz. Onun için gayret sarf edip çalışıyoruz. Birçok şirketle görüşmeler yapmaktayız. Üreticimiz kim ne kadar ekmek istiyorsa ekebilir yeter ki zaman kaybetmeden bizlere müracaat etsinler. Üretimde herhangi bir kota yok, yani 3 kilo aşağı yukarı fark etmiyor” ifadelerini kullandı.

“65 Bin Üretici Ailesinden 82 Bin Ton Tütün Elde Ettik”

Türkiye Tütün Üretim ve Pazarlama Kooperatifleri Birliği olarak ülke genelindeki 65 bin tütün üretici ailesinden 82 bin ton tütünü elde ettiklerini kaydeden Solgun:  “Türkiye Tütün Üretim ve Pazarlama Kooperatifleri Birliğiolarak geçen sene ülkemizde 65 bin üretici ailesinden 82 bin ton tütün elde etmiş ve bununda 53 bin tonunu ihraç ettik. 383 milyon dolara karşılık 48 ülkeye ihraç yaptık. Geri kalan 29 bin tonunu ise kendi ülkemiz içinde tütünle uğraşan şirketlere verdik. Temennimiz bu 100 bin ton inşallah bu hedefimize ulaşırız ve üretici de rahat eder bu sene” dedi.

“Tek Geçim Kaynağımız Tütün”

Harman Köyü´nde yıllardan beri tütün ekimi yaptıklarını belirten tütün üreticileri ise tek geçim kaynaklarının tütün olduğunu dile getirdiler. Tütün üreticileri: “Ailelerimizin geçimini tütünle sağlıyoruz. Her yıl tütün ekiyoruz. Başkanımız Şeyhmus Solgun, özel sektörleri ve tüccarları getirerek tütünlerimizi satıyor. Geçmiş yıllarda tekel tütünlerimizi alıyordu. Ancak tekel kapandığı için alım olmuyor. Bizim geçimimiz budur. Köy civarları hepsi tütün ekiyor, geçimi bu tütündür. Bugün bizimle 2017 yılının ilk tütün fidesi ekimi yapan Başkanımız Solgun´a teşekkür ederiz” ifadelerini kullandılar.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir